Metal Mobilyalar
Ofis Mobilyaları
Soyunma Dolapları

Ahşap soyunma dolapları; ofislerde, evlerde, spor salonlarında, otellerde, okullarda, yüzme salonlarında ve daha birçok yerde tercih edilen; kıyafetlerin ve diğer kişisel eşyaları muhafaza etmek için kullanılan mobilyalardır. Ahşap, diğer mobilyalarla da başarılı bir şekilde uyum sağlayan bir malzemedir. Ahşap soyunma dolapları, farklı ebat ve renklerde üretilmektedir. Genellikle tek ya da iki kaplı olarak tasarlanmaktadır. Küçük alanlarda kullanılacaksa tek kapılı modeller, daha büyük alanlarda kullanımı sağlanacaksa da iki kapılı soyunma dolapları tercih edilmektedir.

Ahşap soyunma dolabı hakkında en çok merak edilen konulardan birisi de, ürünlerin hangi malzemeden üretildiği detayıdır. Ahşap soyunma dolapları genellikle sunta, masif ahşap ve MDF malzemelerinin karışımından elde edilir. Dolabın iç kısımları masif ahşaptan üretilirken, gövdesi sunta ya da MDF ile üretilmektedir. MDF malzeme, ahşap talaşlarının yüksek basınçta sıcakla birleştirilmesiyle elde edilir. Ahşaba kıyasla daha uzun ömürlü olup,pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Sunta, ahşap talaşlarının düşük basınçta sıcakla birleştirilmesiyle elde edilir. Diğer malzemelere kıyasla daha ekonomik fiyata sahiptir. MDF ile kıyaslandığında dayanıklılığı daha azdır. Masif ahşap ise, tek bir ağacın gövdesinden elde bilir. En dayanıklı ahşap malzemesi olarak bilinir. Bu dayanıklılığı sebebiyle de sunta ve MDF kıyasla fiyatları daha yüksektir.

Ahşap soyunma dolabı fiyatları; tasarlanan ürünün malzeme kalitesine, işçiliğine ve ebatlarına göre farklılık göstermektedir. Kişiye özel olarak tasarlanabilen bu dolaplarda, kişilerin talep ettikleri özellikler doğrultusunda da fiyat farklılıkları olabilmektedir. MDF ve sunta, daha kolay işlenebilir malzemeler olması yönüyle, yaygın kullanıma sahiptir. Dolayısıyla da fiyatları daha uygundur. Tek kapılı ahşap soyunma dolaplarının fiyatları da çift kapılı ahşap soyunma dolaplarına kıyasla daha uygundur. Masif ahşap soyunma dolapları daha dayanıklı malzemeye sahip olmaları yönüyle uzun ömürlü bir kullanım vadeder. Dolayısıyla da fiyatları diğer malzemelere kıyasla daha pahalıdır. Ahşap soyunma dolapları, kişilerin ek ihtiyaçlarına özel olarak da tasarlanabilir. Kapak, raf ve çekmece sayıları talep edilmesi durumunda artırılarak üretilebilir. Aynı şekilde kilit sistemi de ahşap soyunma dolaplarının güvenliğini artırmak için dahil edilebilen özellikler arasında yer alır. Bu gibi ekstra talepler de ahşap soyunma dolaplarının fiyatlarını etkileyebilmektedir.

Ahşap soyunma dolapları, birçok avantajı da beraberinde getiren mobilyalardır. İşte, ahşap soyunma dolaplarının başlıca özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkün:

– Doğal Görünüme Sahiptir: Ahşap soyunma dolapları, ahşabın sıcaklığını taşıması yönüyle diğer mobilyalarla bir araya geldiğinde doğal bir dekoratif ambiyans oluşmasını sağlar. Estetik açıdan da oldukça şık ve sıcak bir görünüme sahip olan ahşap soyunma dolapları, günümüzde de yaygın olarak tercih edilmektedir.

– Dayanıklıdır: Uzun ömürlü bir kullanıma sahip olan ahşap soyunma dolapları, dayanıklı malzemeden üretilir. Kullanıcılar, satın alım esnasında, ürünün hangi malzemeden üretildiği detayını üretici firmaya mutlaka sormalıdır. İyi bir kaliteye sahip olan ahşap soyunma dolapları uzun yıllarca kullanıma uygundur.
– Kişiselleştirilebilir: Ahşap soyunma dolapları, kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda farklı özelliklerde ve ebatlarda üretilebilmektedir.

– Kolay Taşınabilir: Metal soyunma dolaplarına kıyasla daha hafif malzemeden üretilen ahşap soyunma dolapları bir yerden başka bir yere kolaylıkla taşınabilen ürünlerdir.

Ahşap soyunma dolabı satın alırken dikkat edilmesi gereken belli başlı detaylar bulunur. Ahşap soyunma dolabı satın alacak kişilerin dikkat etmesi gereken başlıca detaylar şunlardır:

– Hangi Malzemeden Üretildi?

Ahşap soyunma dolabı satın alırken, ürünün hangi ahşap malzemeden üretildiği mutlaka sorulmalıdır. Ahşap soyunma dolapları; sunta, MDF ve masif ahşap malzemeden üretilmektedir. Masif ahşap, sunta ve MDF malzemeye kıyasla daha dayanıklı ve pahalıdır.

– Ölçüleri Nedir?

Ahşap soyunma dolapları farklı ebatlarda üretilebilmektedir. Ürünü satın almadan önce, yerleştirileceği yeri de göz önünde bulundurarak dolabın sahip olması gereken ölçüye karar verilmelidir.

– Kaç Kapılı Olmalıdır?

Ahşap soyunma dolapları kullanıcıların ihtiyaçlarına göre tek kapılı ya da iki kapılı olarak üretilebilmektedir. Kişiler ne kadarlık bir depolama alanına ihtiyaçları olduğunu göz önünde bulundurarak kapı sayısına karar verebilirler. Tek kapılı ahşap soyunma dolapları genellikle küçük alanlarda kullanım için tercih edilir. Çift kapılı ahşap soyunma dolapları daha fazla depolama avantajı sunar.

– Kaç Rafa Sahip Olmalıdır?

Ahşap soyunma dolapları, üretildiği ebatlar doğrultusunda ve kişilerin tercih durumuna göre farklı raf sayılarında üretilebilmektedir. Satın alım sırasında kişiler depolama ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak kaç raflı bir soyunma dolabına ihtiyaçları olduğuna karar verebilirler.

– Kaç Çekmeceden Oluşmalıdır?

Ahşap soyunma dolapları, tasarımına göre farklı çekmece sayısında üretilebilmektedir. Kullanıcılar, çekmece sayısına karar verirken de depolama  ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmaya dikkat etmelidir.

– Kilit Sistemi Mevcut mu?

Ahşap soyunma dolapları, güvenliği artırabilmek için kilit özelliğine sahip olacak şekilde de üretilebilmektedir. Kullanıcıların eşyalarının güvenle muhafaza edilebilmesi için kilit sistemi oldukça önemli bir özelliktir.

-Ek Özelliklere İhtiyaç Var mı?

Ahşap soyunma dolaplarına talep edilmesi durumunda; ayna, ışıklandırma ya ek askılık gibi özellikler de dahil edilebilmektedir. Satın alım öncesinde kişiler bu ek özelliklere ihtiyaçları olup olmadığına karar vermelidir.

Ahşap soyunma dolaplarının uzun süre kullanılabilmesi ve dayanıklılığını artırmak için düzenli olarak cilalanması önemlidir. Cila, dolabın yüzeyini koruyucu etkiye sahiptir. Dolabın görünümünü yeniler, ahşabın suya ve neme karşı dayanıklılığını artırır. Ahşap soyunma dolaplarının yüzeyi yumuşak, nemli bir bezle kolaylıkla temizlenebilir. Temizleme işleminin ardından ahşabın yüzeyi yumuşak kuru bir bezle silinmelidir.